Biogáz

2008 óta működik telephelyünkön mezőgazdasági biogáz üzem, mely a laskagomba-termesztés hulladékait hasznosítja.

A gombatermesztésben évente mintegy háromezer tonna letermett táptalaj keletkezik, amelynek elhelyezésére cégünk gazdaságos és egyúttal környezetkímélő megoldást keresett. A lehetőségek körültekintő felmérése után biogáz technológia alkalmazása mellett döntöttünk. A letermett gombatáptalajt azonban még sehol a világon nem hasznosítottak ilyen módon, így a projekt-előkészítéshez kutatás-fejlesztési munka is kapcsolódott a Gazdasági Versenyképességi Operatív Program támogatásával. A pozitív kutatási eredményeket követően indult el a beruházás.

A projekt előkészítése és az engedélyek beszerzése után 2007 júniusában kezdődött meg cégünk telephelyén a biogáz-üzem építése. 2007 szeptemberére jutott el a beruházás odáig, hogy a fermentor feltöltése megkezdődhetett, decemberben pedig beindult a gázmotor. 2008 októbere a következő mérföldkő: ekkorra sikerült elérni a teljes kapacitást.

Az üzem évi 1,2 millió köbméter biogázt állít elő, melyhez évente 7-9000 tonna mezőgazdasági szerves anyagra van szükség. Ennek jó része a helyben folyó gombatermesztésből származó alapanyag, amit a közeli telepekről beszállított baromfitrágyával és élelmiszeripari hulladékokkal egészítünk ki, ezáltal biztosítva, hogy hasznosításukra jelentős teherforgalom nélkül kerülhessen sor. A képződött biogáz a 330 kW elektromos és 400 kW termikus teljesítményű gázmotorban elektromos árammá és hőenergiává alakul át. A hőenergia egy része ahhoz kell, hogy biztosítsa a fermentorban a biológiai folyamatokhoz szükséges hőt, másik része a gombaszárítást szolgálja. Az üzem évente 2,4 millió kWh villamos energiát képes az országos villamoshálózatba táplálni.

A 340 milliós beruházás közel 70 %-át cégünk önerőből állta (ennek egy része hitel), míg további 110 millió forintot a Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Programból kapott támogatás biztosította.

A Pilze-Nagy Kft. keretein belül a beruházással versenytársainkat megelőzve valósítottuk meg a körforgásos gazdálkodást. A gabonaszalma többlépcsős hasznosítását és tápanyagtartalmának teljes körforgását biztosítjuk azáltal, hogy a biogáz üzemben keletkező fermentációs maradékanyagot visszajuttatjuk a termőföldekre. További termékfejlesztésre ösztönzött bennünket a keletkező hőmennyiség egy részének helyben hasznosítása: a létrehozott szárítónkban gombaszárítmányaink készülnek.

Biogáz üzem

Az üzem évi 1,2 millió köbméter biogázt állít elő.

biogaz otthon
biogáz előállítás
bio gáz alapanyag
bio gáz tárolás
mushroom icon png