Integrált biogáz–alga biotechnológiai rendszer fejlesztése

laskagomba termesztése

A projekt célja egy komplex, összehangolt technológiai fejlesztés, amely az alábbi 3 területen eredményez változást:

1.    A jelenlegi technológiával csomagolt laskagomba maximum 7 napig tárolható hűtött körülmények között. A tárolási idő meghosszabbítása érdekében egy olyan új csomagolás technológiát vezettünk be, mellyel a laskagomba tárolhatósága 14 napra hosszabbítható minőségromlás nélkül.

2.    A gomba csomagolása során a hulladékká váló gomba mennyisége eléri a 30-35%-ot. Ennek a csomagolás során keletkező gombahulladéknak a hasznosításával egyrészt csökkenthető az előállítási költség, továbbá a termék ökológiai lábnyoma is mérséklődik. A hulladékokat a biogáz üzemünkben használjuk fel. A biogázból előállított villamos energia mellett nagy mennyiségben hőenergia is keletkezik meleg víz formájában, amelynek korábban hasznosítása nem volt megoldott. A fejlesztéssel létrejött egy kisméretű gombaszárító üzem, amely a szárításhoz szükséges hőmennyiséget a biogáz üzemből kapja.

3.    A friss laskagomba értékesítési és logisztikai tevékenységeket egy vállalatirányítási rendszer integrálásával optimalizáltuk. Ezzel együtt a belső kommunikációs hálózat fejlesztését is végrehajtottuk, így minden, a termékek forgalmazásával kapcsolatos, üzemegységet összekötöttünk.

A beruházáshoz a vállalkozás 47.286.000 forint támogatást nyert el az Új Széchenyi Terv támogatási forrásaiból.

Pályázat: GOP-2.1.1-12/B-2013-0882
Időszak: 2013-2015

Kedvezményezett: Pilze-Nagy Kft.
Elérhetősége:
6000 Kecskemét, Talfája 50.
Tel: 0036/76 502-030
Fax: 0036/76 502-034
Email: info@pleurotus.hu
www.pleurotus.hu

Közreműködő szervezet: Nemzetgazdasági Minisztérium
Elérhetősége:
1051 Budapest, József nádor tér 2-4.
Tel: 0036/40 200-617
www.palyazat.gov.hu

Még több cikk

laskagomba és zöldségek

Konyhai Tanácsok

Mire vigyázzunk a vásárlásnál? A legfontosabb a gomba frissessége. A friss gomba kellemes illatú, kalapja rugalmas, roppantható, a kalapszél ép, nem szeldelt és enyhén befelé

tudomány

Új típusú retard NPK források fejlesztése

A projekt során egy olyan új komplex technológiát, és annak prototípusát fejlesztettük ki, amelynek alkalmazásával a biogázüzemi fermentléből (mint melléktermékből) megfelelő szeparálási megoldást követően NPK